The list of candidates selected on basis of ECA is available on the college website as well as on the college notice board. The third round of admission will be done on 30 July 2018 and 31 July 2018 from 9.30 am to 1.30 pm. Students may contact the college office with original and self- attested copies of the following documents:

  1. Class X certificate
  2. Class XII marksheet
  3. Latest character certificate
  4. Migration certificate (if required)
  5. Passport size photograph
  6. Undertaking on Rs.10/- non-judicial stamp paper (Click here)


Third List
S. No. Name ECA Category Rank Effective Best Four/PCM/PCB Course Offered
1. Sabhya Jaggi Indian Music Vocal 15 90.00 B.A. Programme
2. Himanshi Bahl English Debate 17 96.75 B.A. (H) Geography
3. Akshyata Bhooshan Sharma English Debate 30 92.25 B.A. (H) History


Notification for fresh registration for admission under ECA Seats are available in Miranda House for the following activities:

S. No. Category Activities Sub Category
1. Culture Debate
Dance
Music (Vocal)
English Debate
Indian Folk Dance
Indian Classical Music

Note: Seats are not available in B.A. (H) Economics and B.A. (H) Political Science



Second List
S. No. Name ECA Category Rank Effective Best Four/PCM/PCB Course Offered
1. Anamika Sudhakar Creative writing English 10 93.75 B.A. (H) Sociology
2. Arpita Dutta Western Dance 30 94.00 B.A. (H) Political Science
3. Shyenika Upadhyay Digital Media: Still Photography 14 93.00 B.A. (H) History
4. Samridhi Diwan Fine Arts: Sketching and Painting 9 93.75 B.A. (H) Political Science
5. Smriti Singh Music (vocal): Indian Classical 7 94.25 B.A. (H) English
6. Anveshika Sahi Theatre 31 89.75 B.A. Programme
7. Harnoor Kaur Sukeja Theatre 41 95.00 B.A. (H) English


Notification for fresh registration for admission under ECA Seats are available in Miranda House for the following activities:

First List
S. No. Category Activities Sub Category
1. Culture Creative Writing Creative writing in English
Dance Western
Choreography
Digital Media Still Photography
Animation
Fine Arts Sketching and Painting
Music (Vocal) Indian Classical
Theatre
Quiz


Note: Seats are not available in B.A. (H) Economics.

First List
S. No. Name ECA Category Rank Best Four/PCM/PCB Course Offered
1. Vanshika Creative Writing (Hindi) 10 PCM 93.67 B.Sc. (H) Physics
2. Aarohi Sharma Creative Writing (English) 3 95.25 B.A. (H) Economics
3. Bahana Saikia Dance; Indian Classical 1 93.50 B.A. (H) Economics
4. Ananya Singh Dance; Western 5 91.75 B.A. (H) English
5. Antarviksha Parihar Dance; Choreography 6 94.25 B.A. (H) Political Science
6. Mansi Sharma Debate Hindi 3 PCM 94.00 B.Sc. (H) Chemistry
7. Anushka Tiwari Debate Hindi 5 94 B.A. (H) English
8. Charu Darshana Debate English 1 89.75 B.A. (H) Sociology
9. Surmayi Khatana Debate English 6 96.25 B.A. (H) Political Science
10. Srishti Manchanda Digital Media (Still Photography) 3 92.75 B.A. (H) Economics
11. Muskan Lamba Digital Media (Film Making) 4 91.75 B.A. (H) Economics
12. Vatsala Jindal Fine Arts (Sketching & Painding) 1 92.25 B.A. (H) Political Science
13. Arshya Chopra Fine Arts; Sculpture 3 90.50 B.A. (H) Sociology
14. Shraddha Shree Music (Vocal); Indian Classical 1 94.16 B.A. (H) English
15. Shraddha Singh Music (Vocal); Western 1 94.00 B.A. (H) Political Science
16. Navisha Saini Music Instrumental; Indian Instrument 9 95.00 B.A. (H) Economics
17. Arukshita Tyagi Music Instrumental; Western 8 95.67 B.Sc. (H) Zoology
18. Stuti Tiwari Theatre 26 90.00 B.A. (H) Sociology
19. Safia NCC 3 93.50 B.A. (H) Geography
20. Jasleen Allagh NSS 1 95.00 B.A. (H) Economics